Z naší školy v Boskovicích až na univerzitu do Anglie

Jmenuji se Aneta Haklová a je mi 19 let. Vystudovala jsem Vyšší odbornou školu ekonomickou a zdravotnickou a Střední školu v Boskovicích, obor Hotelnictví (Hotelnictví a turismus). Po maturitě jsem dostala možnost studovat v zahraničí, protože VASS Boskovice spolupracuje s University College of Birmingham, nyní Vám popíši svůj krátký příběh.

Na střední to bylo skvělé, měla jsem snad nejlepší spolužáky, jaké si kdo může jen přát, a také skvělý učitelský sbor plný ochotných a milých pedagogů. Po úspěšném odmaturování začaly ty největší obavy, nevěděla jsem, pro jakou vysokou školu se mám rozhodnout. Pro českou či zahraniční, zda se mám dále věnovat cestovnímu ruchu či začít studovat něco nového. Už od ledna jsem byla přijatá na univerzitu v Anglii – to byla zpočátku moje jasná volba! A tak se taky stalo. Nakonec jsem zvolila tyto možnosti: zahraniční univerzita a cestovní ruch. V září jsem odcestovala na školu do Anglie, konkrétně na University College v Birminghamu. Vybrala jsem si obor International Tourism Business Management na 3 roky. Po ukončení studia získám titul BA (bakalář) – doufám.

Přejdu k mým začátkům v Birminghamu. Pro všechny budoucí studenty zahraničních univerzit mám takovou radu - začátek nebude jednoduchý, ale musíte zůstat silní a věřit, že vše dokážete, i když se vám to na první pohled nebude zdát. Všechno se dá zvládnout, stačí jen chtít a něco pro to udělat. Takže během září jsem měla opravdu napilno – musela jsem zařídit vše potřebné ke svému ubytování na koleji, zabydlet se, seznámit se s novým prostředím a se spoustou nových tváří. Druhý týden mě čekal zápis ke studiu, také orientace ve škole (nic lehkého). Také bylo nutné pořídit si anglické číslo, založit si účet a sehnat si práci (což se mi ke vší smůle bohužel povedlo až na konci října.

A konečně se dostávám k mému prvnímu týdnu ve škole. Ten byl opravdu zvláštní, pořád mi v hlavě zněla otázka „What am I doing here?“. Za ten týden se mi do hlavy dostala spoustu nových informací a to jsem tak polovinu z nich „nepochytila“, jelikož jsem nerozuměla. Seznámili jsme se s profesory, kteří nám sdělili, o čem budou naše předměty a co nás až do Vánoc čeká. Mám jen 3 předměty, každý z nich 3 hodiny týdně – takže pouze 9 hodin výuky za celý týden rozdělený do dvou dnů (pondělí a pátek). Hned v prvních hodinách nám učitelé zadali Assignmenty (=úkoly, včetně esejí, reportů, prezentací atd.) na celý první semestr. Moje otázka „Co tu dělám?“ mi stále zněla v hlavě, ale nakonec jsem vše zvládla. Nyní už i pěkně rozumím profesorům, je to jen o zvyku. Taky mám moc milé spolužáky, sice je stále neznám všechny, jelikož je nás ve třídě opravdu hodně, cca 70 z toho 5 Čechů včetně mě. Alele ti, které znám, jsou velmi přátelští a ochotní. Skvělou zprávou také bylo, že v prvním semestru nemáme žádné zkoušky a druhý semestr začíná až 8. 2., to znamená, že si vánoční prázdniny v ČR můžu o měsíc prodloužit (juchů). A další bezvadnou zprávou posledních dnů je to, že nás ve druhém semestru čeká výlet do Barcelony (letecky a všechno platí škola – nemůžu se dočkat. Skvělá motivace ke psaní esejí.

No, je toho ještě spoustu, co bych vám tady mohla vyprávět (psát), ale to už by se vám to nechtělo ani číst. Takže kdyby vás něco ještě zajímalo o mně, o mojí škole, o jednotlivých oborech, o životě v Birminghamu, prostě COKOLIV, budu ráda, když mi napíšete na tento e-mail: anet.haklova@gmail.com. A teď poslední rada na závěr – jestli máte možnost začít studovat v zahraničí, tak rozhodně neváhejte, myslím si, že je to super příležitost, jak poznat nové lidi, novou kulturu, naučit se jazyk, osamostatnit se a tak dále.

S láskou ke čtenářům, Anet Haklová (absolventka Hotelnictví na VASS Boskovice 2015)

Fotogalerie k článku