Výplach mozku aneb tam a zase zpátky

Návštěva v AT&T - pro někoho nuda, pro nás zajímavá zkušenost. AT&T jako jedna z největších firem poskytujících celosvětovou telekomunikaci připravila pro žáky středních škol zajímavý a obohacující program.

IT3 se 22. 3. vypravila do brněnské pobočky firmy AT&T, kde nám její pracovníci ukázali, jak nakonfigurovat a ovládat zařízení s operačním systémem JunOS. Podívali jsme se, jak probíhá každodenní práce techniků a specialistů, starajících se o problémy zákazníků firmy. Dozvěděli jsme se informace o hierarchii postavení ve firmě, rozložení a zabezpečení serveroven po celém světě. Zjistili jsme, jak důležitá je spolupráce s kolegy (třeba přes půl světa) při řešení problémů tisíců zařízení v síti.

Mě osobně nejvíce zaujalo řešení problému, kdy zákazník zavolal, že se nedokáže připojit k zařízení ve firmě. Nejprve jsme mysleli, že chyba je v zařízení, později se ale ukázalo, že do skladiště ráno přivezli náklad obsahující kov a naskládali jej přímo mezi obě zařízení. Tím vznikla pro signál neprostupná překážka. Divil jsem se, co všechno musí řešit a co dokáže každý zaměstnanec zjistit jen pomocí telefonu a mapy areálu. Nestačil jsem žasnout.

Samozřejmě nemohli a nestihli nám ukázat vše, ale bylo toho dost na to, abychom se začali orientovat v základech problémů, se kterými se firemní technici potýkají. Celý den se o nás starali, abychom se cítili jako v bavlnce, jídlo a pití nebyl problém. Naše občas až otravné dotazy je neurážely, naopak rádi se podělili o svoje zážitky a pracovní problémy.

Tímto děkuji jak AT&T, tak panu učiteli Ing. Davidu Markovi za tuto zajímavou zkušenost a nemohu říct více než to, že pokud budete mít příležitost podívat se do této firmy, neváhejte.

Jan Opluštil IT3
Sledujte nás na Facebooku

progeCAD - alternativa AutoCAD ®
Dodavatelem školní verze konstrukčního 2D&3D programu progeCAD Professional je konstrukční a vývojová kancelář SoliCAD, s.r.o.