Třetí místo a cena poroty na Robotiádě

V pátek 16. 2. se v brněnském IQ centru Vida konal již třetí ročník soutěže Lego robotiky Robotiáda. Zúčastnil se ho také pětičlenný tým z naší školy, jehož členy byli žáci IT3 - Jan Chaloupka, Lukáš Křehula, Jaroslav Héna, Zdeněk Dürer a Michal Halabica.

Zúčastnili jsme se poprvé a nevěděli jsme tak, co nás čeká. Přihlásit se mohou střední i základní školy, ale hodnocení obou typů škol je oddělené. Soutěží se ve třech kategoriích. První kategorie se jmenuje „Čára“. Robot v ní musí projet na čas dráhu tvořenou černou čarou. Druhá kategorie má název „Medvěd“. Zde je třeba na čas dovézt plyšového medvěda do cíle. Polední je „Freestyle“, kde je hodnocena kreativita hlasováním ostatních týmů. Týmy se nemusí zúčastnit všech kategorií, my jsme se zúčastnili Čáry a Medvěda.

Robot určený pro chytání medvěda je dálkově ovládaný, není důležitý algoritmus, ale hlavně rychlost. Použili jsme proto velká kola, která se navíc zpřevodovala pro zvýšení otáček. Největšími změnami prošel robot určený pro jízdu na čáře. Experimentovalo se s počtem a umístěním senzorů světla (které se používají pro detekci čáry), a i přes tři různé návrhy finální verze vznikla na poslední chvíli, den před odjezdem.
Po příjezdu na místo jsme se zaregistrovali u vstupu, dostali jsme harmonogram, instrukce a dres s číslem týmu. Nejprve se konala přehlídka robotů a představení týmů, kde proběhl krátký rozhovor se členem týmu. Poté následovala první kategorie – Čára. Náš nejlepší čas ze tří pokusů byl 51,5s, což nám zajistilo 3. místo. Také jsme získali cenu pořadatelů za design robota. Po vyhlášení výsledků Čáry přišla na řadu druhá kategorie – Medvěd. Řidičem robota pro chycení medvěda byl Zdeněk Dűrer, který náš tým dostal do semifinále. Při boji o třetí místo bohužel narazil kolem o okraj branky a prohráli jsme tak o pár centimetrů.

Soutěž pro všechny zúčastněné mohla být zajímavější, kdyby byly odstraněny zbytečné průtahy v průběhu konání jednotlivých disciplín. Věříme, že se vše v příštím ročníku doladí k plné spokojenosti všech soutěžích.

Jan Chaloupka – student IT3
Ing. Jaroslav Kotlán – učitel IT

Fotogalerie z akce

 
Sledujte nás na Facebooku

progeCAD - alternativa AutoCAD ®
Dodavatelem školní verze konstrukčního 2D&3D programu progeCAD Professional je konstrukční a vývojová kancelář SoliCAD, s.r.o.