Studenti navštívili koncentrační tábor v Osvětimi

Dne 12.11.2015 navštívila skupina studentů koncentrační tábor v polském městě Osvětim. Prohlídka zahrnovala návštěvu obou komplexů – původního tábora Auschwitz I i druhého, modernější a rozsáhlejšího komplexu Auchwitz II – Birkenau, který byl na Himmlerův příkaz postaven v roce 1941. Exkurze probíhala v češtině a byla velmi podrobná a poutavá, takže byla přínosná i pro studenty, kteří se o tuto problematiku zajímají podrobněji.

Osvětimský tábor patřil mezi největší vyhlazovací tábory a je známý mimo jiné tím, že zde byly poprvé vyzkoušeny a ověřeny účinky cyklonu B – látky, která se běžně používala na deratizaci a kterou nacisté zabíjeli vězně v plynových komorách. Osvětim se stala jedním z táborů, kde probíhalo masové vyvražďování Židů – tzv. „konečné řešení židovské otázky“ – a je dodnes symbolem nelidskosti a genocidy. Pro každého návštěvníka je to zvláštní zážitek procházet takovýmto smutným místem a vidět vše na vlastní oči. Když stojíte před hromadou vlasů nebo bot tisíců zabitých lidí, zanechá to ve vás opravdu zvláštní pocit. V současné době, kdy z médií neustále slyšíme o akcích extrémních nacionalistů, je Osvětim jistým varováním i pro dnešek. Návštěvu určitě doporučujeme.

Mgr. Pavlína Šmerdová
Sledujte nás na Facebooku

progeCAD - alternativa AutoCAD ®
Dodavatelem školní verze konstrukčního 2D&3D programu progeCAD Professional je konstrukční a vývojová kancelář SoliCAD, s.r.o.