Student VOŠ Vojta Šmiro – stříbrný!

Nevidomý student 2. ročníku naší VOŠ oboru cestovní ruch Vojta Šmiro se zúčastnil soutěže v psaní na klávesnici pro zrakově postižené, kterou organizuje Gymnázium a SOŠ pro zrakově postižené v Praze 5 ve spolupráci s NÚV/STÚ. Jedná se o jedinou soutěž svého druhu v České republice i přesto, že je počítač pro zrakově hendikepované důležitým pomocníkem při komunikaci a značně jim v mnoha ohledech ulehčuje život.

Soutěž probíhá ve dvou samostatných kategoriích – 1. pro žáky základních škol a 2. pro žáky škol středních. Vlastní soutěž spočívá v psaní podle diktátu. Soutěžící k psaní využívají vlastní speciálně vybavené notebooky (s hlasovým vstupem a dalšími softwarovými či hardwarovými úpravami) a píší v maximálně čtyřčlenných skupinkách, aby se současně diktující asistenti závodníků navzájem nerušili. Ani samotné diktování není vůbec jednoduché, vyslovovat se musí velice zřetelně a musí se číst každé tvrdé a měkké i, velká písmena, předložky s a z, zájmena mě a mně atd. Našemu Vojtovi zdatně a profesionálně pomáhala paní Musilová, která je jeho asistentkou již šestým rokem.

A jaké zážitky má z celé soutěže samotný Vojta? Posuďte sami a přečtěte si následující rozhovor.


Vojto, v Praze jste se 5. 11. 2015 zúčastnil jedné zajímavé soutěže. Mohl byste nám ji přiblížit?
Byla to soutěž v psaní na klávesnici. Je to setkání nevidících, jejich rodin či asistentů, lidé si tam spolu dobře popovídají a najdou nové přátele. Sama soutěž zabírá 10 minut a člověk si připadá jako ve škole. Paní asistentka Musilová, která mě na soutěž doprovázela, mi diktovala zadaný text. Pak se vyhodnocuje počet úhozů a případných chyb.

Byl jste na takovém typu soutěže poprvé, nebo máte s podobnými soutěžemi zkušenosti?
Na takové soutěži jsem byl poprvé a líbilo se mi tam. Už jsem o ní slyšel dříve, ale příležitost se naskytla až letos.

Získal jste mezi konkurenty nové přátele?
Ano, poznal jsem dva hudebně nadané chlapce, se kterými jsem si velmi rozuměl.

Jak se Vám líbilo v Praze? Co Vás zaujalo, ohromilo či překvapilo?
No, ze začátku jsem měl trému z cesty. Už od malička mě delší cesty děsily, ale stejně jako z výletu do Velké Británie v roce 2008, kterého jsem se ze začátku obával, se i z této cesty stal zážitek na celý život.

A nakonec, Vojto, pochlubte se svým výkonem. Na jaké pozici jste se umístil a s jakým výsledkem?
Byl jsem druhý, dosáhl jsem 347 čistých úhozů za minutu s přesností 0,28 %.


Pro doplnění informací je potřebné sdělit, že Vojta Šmiro svým výkonem předstihl 22 konkurentů a od prvního místa ho dělilo pouhých 35 úhozů za minutu. Za takový skvělý výkon děkujeme. A už nyní se těšíme na listopad 2016, kdy by mohl Vojta zabojovat o zlatou medaili.


Za rozhovor poděkovala Mgr. Hana Tomášková a Ing. Marie Vaňková
Sledujte nás na Facebooku

progeCAD - alternativa AutoCAD ®
Dodavatelem školní verze konstrukčního 2D&3D programu progeCAD Professional je konstrukční a vývojová kancelář SoliCAD, s.r.o.