Studenti VOŠ opět na cestách - tentokrát do Slovinska a Itálie

Ve dnech 24. – 28. dubna 2018 jsme my (studenti Vyšší odborné školy ekonomické, obor Cestovní ruch) absolvovali odbornou exkurzi do Slovinska a Itálie. Tyto dvě destinace jsme si zvolili již na konci prvního ročníku a následně jsme začali pracovat na přípravě podrobného itineráře exkurze.

V úterý 24. 4. jsme vyrazili z Boskovic již v brzkých ranních hodinách směr rakouské hranice. Po několikahodinové cestě, která však rychle uběhla díky množství zajímavých informací od našeho průvodce pana Petra Horáka, jsme měli první zastávku ve slovinském městě Maribor. Zde následovala prohlídka historických památek. Dominantou byla místní synagoga, která patří mezi nejstarší v celé Evropě. Poté jsme odjeli do hlavního města Lublaně, které se pyšní množstvím barokních a secesních památek a je také proslulé stavbami místního rodáka, známého architekta Jože Plečnika. Plečnik se mimo jiné podílel i na stavebních úpravách Pražského hradu v době, kdy byl naším prezidentem T. G. Masaryk.

Druhý den následoval přejezd do lázeňského městečka Bled, které je vyhledávaným střediskem vodních i zimních sportů. Bled se nachází na okraji Triglavského národního parku, který patří mezi nejnavštěvovanější slovinská přírodní lokality. Zde jsme podnikli výlet na lodičkách na malý ostrůvek uprostřed jezera, odkud jsme mohli obdivovat okolní krajinu. Po nezbytném občerstvení jsme vyrazili do soutěsky Mostnica. Pěší túra romantickým kaňonem s malebnými peřejemi a úzkými skalními soutěskami byla sice trochu fyzicky náročnější, ale výhled na vodopád na konci trasy byl dostatečnou odměnou za absolvovanou námahu.

Další den následovala návštěva slovinského pobřeží, které je sice dlouhé pouhých 47 kilometrů, ale historická městečka Koper a Piran svými úzkými uličkami a středověkým rázem dokazují, že méně je někdy více. Někteří odvážlivci dokonce okusili na vlastní kůži teplotu Jaderského moře, která vzhledem k této roční době nebyla zrovna optimální ke koupání. Odpoledne jsme přejeli hranice do Itálie, ubytovali se ve městě Terst, italsky Trieste, a večer vyrazili ochutnat italské speciality v místních restauracích.
Poslední den exkurze jsme si nejprve prohlédli historické centrum Terstu a poté navštívili romantický zámek Miramare, nacházející se pouhých 7 kilometrů od Terstu. Zámek, který je obklopen nádherným parkem, v minulosti obývala řada slavných historických osobností jako Maxmilián Habsburský, bratr císaře Františka Josefa, císařovna Sissi či následník trůnu Franz Ferdinand d´Este. Na cestě domů jsme ještě absolvovali prohlídku soukromého vinařství ve Slovinsku, kde jsme si prohlédli prostory, ve kterých vzniká výborné slovinské víno. Byli jsme pohoštěni místními specialitami a měli rovněž možnost otestovat kvalitu místních hroznů. Poté již následoval transfer do Boskovic, kam jsme dorazili v sobotu ráno unaveni, ale plni zážitků a dojmů z uplynulých 4 dnů. Tož, dobro došli!

Studenti CR2

 
Sledujte nás na Facebooku

progeCAD - alternativa AutoCAD ®
Dodavatelem školní verze konstrukčního 2D&3D programu progeCAD Professional je konstrukční a vývojová kancelář SoliCAD, s.r.o.