Naše strastiplná cesta za certifikátem ECDL

Již jako žáci 1. ročníku, kteří nemají nejmenší ponětí světě IT, jsme slyšeli tuto zkratku. ECDL. Nikdo z nás si ani netroufl pomyslet na to, co tato zkratka znamená, natož jak zajistit, aby nám také zdobila náš životopis.

V průběhu našeho studia jsme o certifikátu ECDL slýchávali čím dál častěji, až nám to samotným nedalo a museli jsme si zjistit více. Nebudeme lhát, velmi nás vyděsilo, co vše musíme splnit, abychom certifikát získali, a na chvíli jsme byli rádi, že ještě nenadešel „náš čas“.

Když přišel onen poslední ročník, ve kterém se ten, kdo má o certifikát zájem, může pokusit ho získat, začali jsme být lehce nervózní. S blížícím se termínem prvního testování naše nervy začaly pracovat o to usilovněji.

A najednou jsme tam seděli. My, před námi testovací index, počítač a zadání. Je to tady. Jestli jsme se cítili připravení? Zdaleka ne. Ale kdo neriskuje, nic nezíská. Začali jsme tedy plnit úkoly v zadání, a hlavně jsme se snažili potlačit otázku „Tohle jsme někdy dělali?!“ až do nejzazších koutů naší mysli. No, někdy se to nepovedlo a žasli jsme nad četností úkolů.

Každý z první testovací zkoušky odcházel s odlišnými pocity. Slýchávali jsme věty „Druhý termín, kámo!“, „75% se taky počítá?“ a nebo „Joo, to se dalo, horší bude Gimp“. (Opravdu, Gimp nás rozebral na kousíčky!) Když přišly výsledky, rozdělili jsme se na dvě party. Jedna parta prošla napoprvé a druhá musela některé moduly opakovat. Jistě nemusím říkat, jak velkou úlevu pocítili ti, kteří vše zvládli napoprvé. Congratulations!

Nicméně nakonec se každému zájemci o certifikát ECDL podařilo úspěšně splnit všechny moduly a nyní se již těšíme, jak se tato zkratka bude krásně vyjímat v našich životopisech. A samozřejmě se také nemůžeme dočkat kartičky, která jistě ozdobí naši peněženku a nedá nikomu příležitost pochybovat o tom, že jsme IT profesionálové!
Jistě budu mluvit za všechny, kteří certifikát získali, že to nebyla lehká cesta, ale stála za to!

Lenka Pešková IT4

 
Sledujte nás na Facebooku

progeCAD - alternativa AutoCAD ®
Dodavatelem školní verze konstrukčního 2D&3D programu progeCAD Professional je konstrukční a vývojová kancelář SoliCAD, s.r.o.