Exkurze do národního superpočítačového centra IT4Innovations

V úterý 5. března 2019 jsme se společně s panem učitelem Markem vydali brzy ráno do národního superpočítačového centra IT4Innovations na VŠB-TUO v Ostravě.
Po příjezdu na místo nás ihned ohromil futuristický design budovy, ve které se nachází dva z nejvýkonnějších počítačů v Evropě Salomon a Anselm. My jsme však měli namířeno rovnou na akci „Digitální revoluce“, která byla zaměřená na přípravu českých firem na úspěšné zvládání digitální revoluce v podnikatelské praxi.

Na akci vystoupilo mnoho odborníků, kteří nám vysvětlovali problematiku nakládání s velkými daty, zabezpečení dat i sítí a způsob přechodu firem na průmysl 4.0. Mě nejvíce zaujalo využití superpočítače v praxi. Po skončení první části naší exkurze jsme se zastavili na stánku partnera akce, což byla i společnost Hewlett-Packard. Na tomto stánku jsme si vyzkoušeli novou virtuální realitu a dozvěděli se další zajímavosti o produktech firmy.

Následovala další část exkurze, kde jsme se dostali k hlavnímu „taháku“ celé akce - do blízkosti dvou superpočítačů, jejichž velikost jsme si dříve jen těžko představovali. Pan Jansík nám sdělil enormní technické specifikace a vysvětlil nám způsob fungování superpočítače.

Po prohlídce superpočítačů jsme se šli podívat, jak se superpočítače chladí a napájí. Nejvíce mě zaujalo, že celá budova je v symbióze s počítačem a využívá vydávané teplo k vytápění místností a ohřevu vody v budově.

Na zpáteční cestě jsme s panem učitelem Markem hodnotili průběh exkurze a uvažovali o reálném využitím superpočítačů a virtuální reality ve výuce. Celou exkurzi jsme poté vyhodnotili jako velmi zajímavou a celkově vydařenou.

Randula Libor IT3
Sledujte nás na Facebooku

progeCAD - alternativa AutoCAD ®
Dodavatelem školní verze konstrukčního 2D&3D programu progeCAD Professional je konstrukční a vývojová kancelář SoliCAD, s.r.o.