Lidské tělo trochu jinak

V úterý 7. října jsme se my, studenti oboru Veterinární prevence, ze tříd VP2 a VP3, v doprovodu paní učitelky Hédlové, Kuběnové a pana učitele Smejkala, zúčastnili výstavy Bodies Revealed, neboli odhalení těl.
Sraz jsme měli o půl deváté na hlavním nádraží v Brně, odkud jsme se přesunuli na výstavu do Galerie Vlněna.
Byli jsme rozděleni podle tříd do dvou skupin. Výstavou nás provedla studentka medicíny, která nám udělala velmi zajímavý výklad, popsala exponáty a zodpověděla naše dotazy. Celá výstava je rozdělena do devíti místností podle jednotlivých soustav lidského těla.
Mohli jsme si prohlédnout kostru člověka, která tvoří oporu celého těla, dále lebku, jednotlivé klouby, které nám spojují kosti a spolu se svaly umožňují pohyb těla, až po stavbu kosti. Porovnali jsme kostru muže a ženy a prohlédli si rozdíly mezi nimi.
Následovala svalová soustava, kde jsme viděli jednotlivé svaly, jejich úpony na kost nebo třeba jejich polochy a tvary při námaze a sportu.
Postupně jsme se dostali až k prohlídce vnitřních orgánů, kdy nám medička popsala jejich funkci a uložení, také jsme mohli srovnat například zdravé plíce a plíce u kuřáků, nebo ledviny při nadměrném požívání alkoholu.
Následovala prohlídka vývoje pouze několikadenního embrya, až po několikatýdenní plod před narozením. Pozorovali jsme fáze růstu plodu a změny, které během jeho vývoje nastávaly.
Velmi zajímavou částí výstavy byla ukázka prokrvení jednotlivých tkání a orgánů. Pomocí chemických látek byla odstraněna tkáň a zůstaly zřetelné pouze rozvětvené cévní svazky, které prostupují orgány a končetiny.
Bodies revealed je největší a nejpodrobnější výstavou o lidském těle, která kdy v České republice byla. Vzhledem k tomu, že jako studenti třetího ročníku probíráme anatomiia fyziologii člověka, byla návštěva této akce pro nás byla velmi přínosná a načerpali jsme spoustu nových informací a poznatků. Výstavu určitě mohu doporučit i ostatním.

Andrea Dočekalová, VP3
Sledujte nás na Facebooku

progeCAD - alternativa AutoCAD ®
Dodavatelem školní verze konstrukčního 2D&3D programu progeCAD Professional je konstrukční a vývojová kancelář SoliCAD, s.r.o.