Informace o MSDN AA

Informace o MSDN AA pro studenty VOŠ ekonomické a zdravotnické a SŠ Boskovice

V tomto článku najdete základní informace o partnerském programu MSDN AA a o podmínkách, jak prostřednictvím tohoto programu získat legální software pro domácí využití.

Základní informace o MSDN Academic Alliance

Oč vlastně jde?
Naše škola je zařazena do programu Microsoft IT Academy, což je program zaměřený na podporu výuky informačních technologií. Primárně je zaměřena na výuku budoucích správců IT, programátorů a grafiků. Výhodou tohoto programu ale je, že i ostatní studenti, kteří se účastní výuky IT na naší škole, mají některé produkty společnosti Microsoft k dispozici podle dále uvedených podmínek.

Co z toho plyne pro studenty?
Možnost používat vývojové nástroje MS a mnohé další produkty ve výuce. Možnost legálního používání sw zařazeného v tomto programu pro domácí použití a pro použití v souvislosti
s výukou.

Kdo může tento sofware doma využívat?
Pouze ten, kdo používá některý z dostupných programů ve výuce a podepsal licenční podmínky. Nikoli tedy např. rodinní příslušníci, kamarádi apod.

Co je k tomu potřeba?
Především souhlas s licenčním ujednáním MSDN AA - v rámci kterého se zavazujete,
že budete tento sw používat pro nekomerční výzkum a vývoj a nekomerční využití. Licence
se v nové podobě podepisuje elektronicky - při objednávání požadovaného titulu kliknutím
na tlačítko "Souhlasím".

Jaké produkty jsou v partnerském programu zařazeny?
Například: Windows XP Professional, Windows Vista Business, Windows Seven, Visio Professional, Project, One Note, Virtual PC, Windows Server, SQL Server, Visual Studio + MSDN Library, ...

Jsou v MSDN AA i MS Office?
Nejsou. Stejně jako celá další řada produktů MS jako jsou hry, encyklopedie, atd.
Existují však studentské komerční verze. Ty najdete na stránkách: http://www.licenceprostudenty.cz nebo http://www.studentskelicence.cz.

Mohu si koupit počítač bez OS?
Pro instalaci všech programů z MSDN AA není potřeba žádná další licence. Pokud ale budete chtít na toto PC instalovat i jiný SW (např. MS Office), měl by být počítač vybaven jakoukoli OEM licencí, která tento SW podporuje (např. MAC OS X, nebo Windows 98).

Jak je to s produkty, které se musí aktivovat?
Každý student u těchto produktů (MS Windows 7, MS Windows Vista, atd.) získá své unikátní licenční číslo. Toto licenční číslo bude zasláno e-mailem. Zároveň je možné toto licenční číslo zpětně získat z webu e-academy.com. Toto číslo se pak chová jako standardní licenční číslo, tzn. produkt je možno aktivovat a používat. Upozornění: toto číslo je unikátní, každý student má své a je dohledatelné (eviduje se, komu bylo toto číslo přiděleno). Zároveň není možné jej používat mnohonásobně a na několika HW současně! Pokud ale vlastníte notebook a PC, je možné individuálně požádat o vydání dvou klíčů pro oba počítače.

Jaká je organizace získání produktu?
Vše probíhá elektronickou formou přes školní portál ELMS. Studenti tak mají možnost požádat o vydání licenčního čísla (objednáním produktu) a následně si DVD konkrétních produktů stáhnout.

Jak získám přístup do ELMS?
Domluvte se s některým vyučujícím IKT, aby Vám zajistil vytvoření účtu v ELMS. Bude potřeba vytvořit jmenný seznam (příjmení, jméno, studijní obor, email) a ten mu předat.
Po vytvoření studentského účtu přijde na uvedený email každého studenta informační email od Microsoftu s pokyny k aktivaci účtu v ELMS (odkaz na portál, přihlašovací jméno a heslo).

Předávají se společnosti Microsoft nějaké osobní údaje (kdo, kdy si co stahoval)?
Ne. V případě, že nedojde k porušení licenčních ujednání, předává se společnosti Microsoft pouze souhrnné číselné údaje (kolik studentů si stáhlo daný produkt). Jména studentů se nezveřejňují.

Kolikrát mohu daný produkt/licenci získat?
Standardně pouze jednou. V případě odůvodněných případů lze získat po dohodě i další licenci.

Je to opravdu zdarma?
Ano, licence je zdarma a student/zaměstnanec nic nehradí. I když elektronická verze na www.e-academy.com se velice podobá elektronickému obchodu, nemusíte se obávat.
Pozor! Přes tento systém je možnost objednání si fyzických médií, které se musí hradit. Standardně je tato možnost pro naše studenty vypnuta.

Jak je to s licencí v případě ukončení studia?
Licence i po ukončení studia je platná. Pouze však v souladu s licenčním ujednáním (nekomerční použití atd.). Není však již dále možné získávat další sw (tedy upgrady, nové verze apod.) ani software znovu instalovat (např. při pádu operačního systému).

Co dělat v případě ztráty hesla na portál ELMS?
V případě ztráty hesla na portál ELMS kontaktujte správce IT
na e-mailových adresách: marek [at] vassboskovice.cz, stloukal [at] vassboskovice.cz