Informatici mají k dispozici 3D tiskárnu

Každá dynamicky rozvíjející se škola musí reagovat na požadavky a podmínky společnosti, ve které má vychovávat budoucí odborníky. Není tomu jinak ani na naší škole, kde začátkem nového roku bylo zakoupeno moderní tiskové zařízení od americké firmy MakerBot, které umožní našim žákům ztvárnit to, co doposud mohli vidět pouze v prostředí grafického softwaru. Tímto krokem jsme se zařadili do první desítky středních škol v celé ČR, kde něco takového mají žáci k dispozici.

Školní tiskárna MakerBot Replicator 2X
Princip 3D prostorového tisku v tomto případě spočívá ve vrstvení taveného speciálního plastu, kde se plastové vlákno zahřívá přibližně na teplotu 230 °C a pomocí speciálních trysek vrství do prostoru. Po vychladnutí materiálu je díl hotov a žáci si jej mohou osahat a odzkoušet. Naše tiskárna dokonce disponuje dvěma paralelními tryskami, kdy můžeme daný prostorový díl modelovat pomocí dvou odstínů současně, což je pro práci se sestavami dílů obrovské plus. Přes to, že je MakerBot na škole teprve týden, již má za sebou několik zkušebních modelů a sestav. 

Jsem přesvědčen, že tato nemalá investice do moderní techniky bude pro naši školu přínosem a současně impulsem pro naše žáky k tomu, aby navrhli nějaký model, který bude zajímavým podkladem pro 3D prostorový tisk. Tímto krokem chceme zejména podpořit žáky maturitních oborů Informační technologie a Ekonomika a podnikáníInformatika v ekonomice.

Ing. Miroslav Hrdý
učitel odborných předmětů