Exkurze - Pivovar Černá Hora

V pátek 30. 9. 2016 se naše třída KZ2 z Vyšší odborné školy ekonomické a zdravotnické a střední školy v Boskovicích vydala do Černé Hory.

Na osmou hodinu jsme dorazili do hotelu Sladovna, kde nás recepční provedla hotelem a řekla, co vše si mohou zákazníci dopřát v hotelovém wellnes. Nabídka je široká, např. pivní lázně, ledová studna, masáže a rituály, finská či jiná sauna a mnoho dalších procedur.

Následovala prohlídka Pivního muzea, kde jsme se z videoprojekce dozvěděli mnoho informací o historii i současnosti pivovaru a prohlédli jsme si velké množství exponátů. Do roku 2004 zde byla sladovna a později byla zrekonstruována na hotel.

Potom následovala vycházka na nedaleký zámeček, kde jsme viděli krásný park s nádherným výhledem na celou Černou Horu. „Park byl překrásný. Pokud milujete přírodu, krásný výhled a hlavně růže, je to pro vás to pravé místo!“ dodal jeden ze spolužáků. Opodál se nachází kaple, ve které se konají čas od času svatby.

Další část exkurze směřovala do Pivovaru Černá Hora. Zde jsme se šli podívat na výrobu piva, zjistili jsme také, jaké suroviny se při jeho výrobě používají. „Jedny z nejhlavnějších ingrediencí jsou chmel, voda a slad,“ odpověděl žák, který se výletu také zúčastnil.

Chmel dodává pivu hořkou chuť a vůni, která se nedá ničím nahradit. Varní voda ovlivňuje chuť piva, jeho barvu a trvanlivost. Nemá obsahovat alkalické uhličitany, chlór a příliš železa, manganů a dusičnanů. O sladu se říká, že je duší piva. Připravuje se naklíčením, hvozděním (sušením) u nás v současnosti nejčastěji sladovnického ječmene.

Celý proces výroby piva začíná čištěním a tříděním ječmene, který se pak máčí, nechá klíčit, hvozdí, rmutuje a scedí. Chmel se dá do chmelovaru, pak se přidají kvasnice a nechá se kvasit po dobu 4-5 dnů, po čemž pak zraje, kontroluje se a na konec stáčí a připravuje se na odvoz do prodejen.
Příjemná tečka na závěr našeho poznávání bylo dobré menu v hotelu Sladovna.

Tato exkurze byla dobře zorganizovaná p. učitelkou D. Ševčíkovou a L. Fialovou. Toto místo doporučíme všem, kteří neměli možnost exkurzi v Černé Hoře absolvovat.

Barbora Hlubinková KZ2

 

 
Sledujte nás na Facebooku

progeCAD - alternativa AutoCAD ®
Dodavatelem školní verze konstrukčního 2D&3D programu progeCAD Professional je konstrukční a vývojová kancelář SoliCAD, s.r.o.