Exkurze do Škody auto v Mladé Boleslavi

21. listopadu 2018 žáci tříd EP3, EP4, IT4 a IT3 navštívili v doprovodu učitelek Slámkové, Nečasové a Dokoupilové firmu Škoda auto v Mladé Boleslavi.

Po příjezdu do Mladé Boleslavi zavezl autobus žáky do areálu Škoda auto. Exkurze začala prohlídkou muzea v doprovodu průvodkyně, která návštěvníkům popsala a přiblížila historii aut značky Škoda. Díky ukázkám automobilů a motocyklů si žáci mohli povšimnout vývoje, kterým společnost prošla. Účastníci exkurze měli také možnost se v jednom z modelů interaktivně projet po historické Praze. Po krátké pauze vedla jejich cesta k závodním autům. Tady mohli zhlédnout závodní auta slavných českých řidičů. Žáci dále pokračovali do zákaznického centra, kde se mohli podívat do jednotlivých automobilových modelů, prozkoumat jejich klady a zápory a možná si i vyhlédnout své budoucí auto. V muzeu každému rozdali reflexní vestu a sluchátka, díky kterým bylo dobře rozumět. Průvodkyně představila pedagogům a žákům různé modely aut, například prototypy, vojenská auta, závodní auta nebo auta pro prezidenty. A jelikož Laurin a Klement - původní zakladatelé firmy začali svou kariéru vyráběním šlapacích kol, byla zde vystavena obyčejná šlapací kola, kola s motorem a „tříkolka“ s motorem.

Po skončení prohlídky muzea žáci nasedli do autobusu a přemístili se přímo do „pracovní zóny“ firmy, konkrétně do budovy s pásovou výrobou. Od této chvíle se žáků ujal jiný průvodce, který je seznámil s pracovním řádem, pracovní dobou, rozdělením pracovníků podle zkušeností apod. Popsal, jak je vedena personalistika ve firmě, výhody a nevýhody práce ve firmě. Popsal všechny provozy, tedy i ty, do kterých v rámci exkurze nebyl přístup. Nesmělo se například k robotům, protože tam byla vyráběná nová Škoda Scala a bylo to před jejím oficiálním představením. I na parkovišti s novými auty byly všechny Scaly zakryté plachtou. Průvodce také vysvětlil, proč je v areálu tolik kamionů – dovážely materiál.

Po provedení pásovou výrobou navštívili žáci lisovnu. Průvodce sdělil několik informací o tomto oddělení. Například, že největší lis v budově stál zhruba jednu miliardu korun a že v tomto pracovním bloku pracuje okolo dvaceti tisíc lidí.

Tato exkurze byla žáky zhodnocena převážně pozitivně a někteří by se do Škody podívali rádi znovu.

 
Sledujte nás na Facebooku

progeCAD - alternativa AutoCAD ®
Dodavatelem školní verze konstrukčního 2D&3D programu progeCAD Professional je konstrukční a vývojová kancelář SoliCAD, s.r.o.