Exkurze - Černá Hora

Ve středu 28. 3. 2018 se naše třída zúčastnila v rámci odborného výcviku exkurze v pivovaru Černá Hora. Cílem bylo vidět výrobu piva na vlastní oči, zhlédnout expozici muzea, Hotel Sladovna s wellnes centrem a udělat průzkum s ochutnávkou poledního menu.

Exkurze začala v pivovaru, kde nás přivítala průvodkyně. Nejprve nás seznámila s celou historií a výrobou piva pak následovala prohlídka jednotlivých prostor. Nejzajímavější byla varna, která je prý srdcem pivovaru. Slad se tu rozmíchává s vodou, poté se míchá šrot s vodou, z něho se získává mláto a cukerný roztok, ten odtéká do další kádě, kde se povaří s chmelem. Další fázi se říká chmelovar. Následuje spilka, kde dochází ke kvašení, které probíhá 8-12 dní. Pak následuje proces dozrávání a dokvašení po dobu 12-17 dní a filtrace, která zbavuje pivo zakalení a kvasných buněk. Vše končí ve stáčírně, která je vybavena novu výrobní linkou. Pivo se plní automaticky do lahví, je opatřeno etiketami a putuje k zákazníkovi nejen v tuzemsku, ale i do mnoha míst v zahraničí.

Dalším cílem naší exkurze byl Hotel Sladovna. Zaujaly nás kongresový sál i restaurace, ale nejvíce se nám líbil saunový svět, který je součástí hotelu. Sauna byla finská, bio aroma, parní aromatická, solná - Kneippův chodník, tepidarium, infrasauna. Součástí sauny byla ledovna s tropickým deštěm, ochlazovacím bazénkem a nezbytná odpočívárna s lehátky K vybavení hotelu patří také vnitřní bazén s masážními tryskami a protiproudem a whirpoolka. Kdo rád sportuje, může si zde zahrát i bowling.

Dále následovala zajímavá prohlídka muzea, kde jsme zhlédli i videozáznam o výrobě a distribuci piva.

Dalším cílem byl zámeček na kopci Černé Hory se sociálními službami pro seniory. Fundovaná vedoucí sociální pracovnice nám ukázala zázemí pro gastronomii i další objekty umožňující kvalitní služby pro klienty, kteří se o sebe již nemohou postarat. Dozvěděli jsme se spoustu zajímavostí.
Po exkurzi jsme si v Černé Hoře dali polední menu, abychom zjistili klady a zápory místní nabídky. Jídlo bylo výborné, k servisu jsme měli připomínky, což jsme posléze probrali.

Exkurze se nám líbila a poznatky žáci zpracují do zprávy, kterou mají za domácí úkol.

Bc. Drahomíra Ševčíková

 
Sledujte nás na Facebooku

progeCAD - alternativa AutoCAD ®
Dodavatelem školní verze konstrukčního 2D&3D programu progeCAD Professional je konstrukční a vývojová kancelář SoliCAD, s.r.o.