Dobrodošli na Makarskou rivieru

V termínu od 6. 6. do 15. 6. 2014 jsme se my, studenti převážně třetích ročníků, zúčastnili sportovně-turistického kurzu v Chorvatsku.
Cesta do místa pobytu byla dlouhá, ale zvládli jsme to. Když jsme dojeli do vyhlášeného turistického centra Baška Voda, hned jsme se šli vykoupat do moře. Voda nebyla sice moc teplá, ale za to krásně čistá. Kolem poledne jsme se ubytovali v penzionech Radman a Sněžana. Na jídlo jsme chodili do blízkého penzionu „Ivana“, kde vařili česká jídla, takže jsme si docela pochutnali.
Činnost na  kurzu byla pohodová. Hlavní náplní bylo samozřejmě moře. Aktivnější mohli sportovat ve sportovním areálu, který se nachází prakticky přímo u pláže. Dala se zde hrát košíková, volejbal, nohejbal, badminton. Večer, když teplota klesla na příjemné hodnoty, jsme provozovali také turistiku. Seznámili jsme se tak postupně jak s městečkem Baška Voda tak i jeho blízkým okolím (Brela, Baško Polje, Promajna).
Největším zážitkem byly ovšem výlety lodí. V úterý jsme se vydali na noční plavbu, zakončenou na Makarské riviéře s velkými trhy. Ve středu jsme pluli na ostrov Brač. Součástí této plavby byl „FISH PICNIK", skákání z lodi, prohlídka městečka Povlja, tancování na lodi a spousta dalšího. Celý týden jsme měli nádherné počasí, až na poslední den, kdy pršelo, ale to některé z nás stejně neodradilo od posledního koupání v moři. Ve večerních hodinách jsme se vydali na cestu domů. Týden jsme si všichni moc užili a klidně bychom zůstali i déle.
Ale bohužel, všechno hezké jednou končí.

 
ROZHOVOR S JIRKOU PETREM (EP2)
1. Co se ti líbilo nejvíce z celého kurzu?
Na kurzu se mi líbilo prakticky úplně všechno. Těžko vybírat zážitek, který je nejlepší, když si užíváte každou hodinu z celého pobytu.

2. Ochutnal jsi nějaká místní jídla?
Před odjezdem jsem statečně prohlašoval, že vyzkouším různé tamní pochoutky. Nejvíce mě lákaly takové ty mořské příšerky, ale na místě ze mě odvaha opadla a k odvážnému kroku jsem se nakonec nedokopal. Jediné, co jsem jedl kromě české kuchyně, byly zdejší špagety a pizza. Samozřejmě když pominu pochoutky z fastfoodu. To bych to tu jmenoval do zítřka.
3. Našel jsi nějaké mušle?
Mušlí jsem našel nespočetně. Některé velmi pěkné se však nacházely docela hluboko pod hladinou. K těm jsem se bohužel nedostal, jelikož ponořit se pro ně do hloubky, ve které se nacházely, bylo nad mé síly.
4. Byl jsi spokojený s ubytováním?
S ubytováním jsem neměl sebemenší problém.
5. A co tým pánů učitelů, v pohodě ?
Dvojice učitelů Reitschmied a Novotný byla neuvěřitelně v pohodě. Mě osobně zatím ani jeden z nich neučí, a tak jsem ani nevěděl co od nich očekávat. Ovšem pobyt s těmito pány učiteli byl příjemným překvapením. Měli to s námi vymyšlené a tak nemohlo dojít k tomu, že by se někdo nudil.
6. Kdyby si měl možnost, jel by si znovu?
Stoprocentně. Bylo to tam fajn ve všech směrech. Myslím, že většina z nás by se tam hned vrátila.

Aneta Haklová HT3

Fotodokumentace z kurzu zde.